CD Nemám Hlad Nemám smäd

Brnianske vydavateľstvo Indies Happy Trails vydalo nový album „Nemám hlad, nemám smäd“ dvoch slovenských bluesmanov Ľuboša Beňu a Bonza Radványiho.

Aktuálny album s názvom „Nemám hlad, nemám smäd“ prináša väčšinou ich pôvodné, po slovensky i po anglicky spievané skladby, doplnené o niekoľko známych bluesových tradicionálov. Nahrávalo sa tak, ako za starých čias. Všetko naživo a na jeden záťah. Jednoducho 1, 2, 3, 4 a ideme. Obal albumu a vložený booklet je popretkávaný čierno-bielymi fotografiami, textami piesní, informáciami o samotných hudobníkoch a obsahuje aj históriu rezofonickej gitary a jej vynálezcu.

Hudobná ponuka nového cédečka je aj napriek mini obsadeniu dua Beňa a Radványi mimoriadne pestrá. Nie sú to len typické bluesové dvanástky, ale v jednotlivých skladbách sa striedajú aj odlišné harmónie, rytmy a nálady, ba dokonca aj bluesové štýly.

Ľuboš Beňa tu zúročil svoje skúsenosti z putovania po Delte Mississippi a okrem rezofonickej gitary obsluhuje naraz súčasne aj zredukovanú biciu súpravu. Na album nahral všetky rytmické party, valchu, rezofonickú gitaru, špeciálnu gitaru z kanistru na benzín i elektrickú gitaru Fender Telecaster a v poslednej skladbe nahral dokonca zvuk fľašiek zo slovenskej Borovičky. Viac bluesrockovo zameraný Bonzo Radványi okrem sólového spevu a rezofonických gitár obohatil album aj o zvuk ústnej harmoniky a kazoo. Okrem spomínanej dvojice v niekoľkých skladbách hosťuje aj Mike Kramár, hráč na Hammond organ, bývalý spoluhráč Bonza Radványiho z legendárnej slovenskej bigbítovej skupiny The Breakers zo 60. rokov.

CD Nemám Hlad Nemám smäd

Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi sú najznámejšími propagátormi rezofonických gitár v našich končinách. Nielenže na tieto nástroje hrajú ale žijú aj v oblasti Slovenska, kde sa narodil a pôsobil John Dopyera. Obidvaja sa niekoľkokrát osobne stretli s rodinou Johna Dopyeru. A tak nakoniec celé CD venovali pamiatke tohto slovenského rodáka a vynálezcu rezofonickej gitary, od ktorého narodenia uplynie v júli budúceho roka 120 rokov a v januári si pripomenieme aj 25. výročie jeho smrti.